"Hajland. Jak ćpają nasze dzieci" to przewodnik po świecie współczesnych narkomanów.
Jeszcze do niedawna słowo ćpun czy narkoman kojarzyło się ze społecznym marginesem. Ofiarami uzależnienia padali młodzi ludzie bez perspektyw, którym bieda, patologie lub inne życiowe niepowodzenia odbierały nadzieję na przyszłość. Z drugiej strony byli wszelkiej maści hipisi i inne lekkoduchy czy artyści, którzy nie przejmowali się tzw. porządkiem społecznym. Niemniej efekt w każdym przypadku był łatwy do przewidzenia: coraz bardziej pochyła droga od marihuany do twardych narkotyków. Dzisiaj sytuacja wygląda zupełnie inaczej.
Kto współcześnie w Polsce sięga po narkotyki? Może to być dosłownie każdy: lekarz, prawnik, przedsiębiorca, młoda matka, student pragnący podgonić trochę do egzaminu czy uczeń elitarnego liceum. Szeroka gama substancji dostępnych na przykład w Internecie zaspokaja równie szeroki zakres potrzeb. I nie trzeba do ich pozyskania wystawać godzinami w ciemnej bramie. Młodzi ludzie wiedzą, gdzie kliknąć i że zamówioną substancję kurier przywiezie do domu lub zostawi w paczkomacie. Problem w tym, że nigdy nie ma pewności, co tak naprawdę się zażywa. Zatrucie nieznaną substancją jest o wiele bardziej groźne niż przedawkowanie klasycznych narkotyków. No i są jeszcze leki, po które sięga się z ogromną łatwością...
Jedni biorą i funkcjonują dobrze, inni natomiast staczają się na samo dno. To, czy ktoś popadnie w uzależnienie, zależy w dużym stopniu od emocjonalnych deficytów, niskiej samooceny i poczucia pustki. Lecz nie tylko, bo świat współczesnych, polskich narkomanów jest o wiele bardziej złożony i niezrozumiały na przykład dla ich rodziców. W rozmowie z dziennikarką Agatą Jankowską o świecie tym i jego tajemnicach opowiada psychoterapeutka, specjalistka od uzależnień, dr Maria Banaszak.
W książce "Hajland. Jak ćpają nasze dzieci" wyjaśnia między innymi:
- Czy istnieją miękkie narkotyki?
- Co robić, gdy podejrzewasz, że Twoje dziecko bierze?
- Jakie mogą być skutki używania psychodelików?
- Kim są dzieciaki-mrówki i dlaczego kobiety ćpają leki na receptę?
- Co to jest chemseks i gdzie można się na to umówić?
- Jak wygląda terapia w Monarze?
- Od czego jeszcze (poza narkotykami) można się uzależnić?
Źródło: https://www.taniaksiazka.pl/